Migawki
WItamy na stronie osiedla Montwiłła Mireckiego w Łodzi. Znajdziesz tu wiele informacji dla tych co tu mieszkają i dla tych co chcieli by tu zamieszkać.

 
PRAUSS Ksawery Franciszek PDF Drukuj E-mail
Ksawery Franciszek Prauss (1874-1925)
Urodził się w roku 1874 w Świniarach koło Kielc. Był pedagogiem, działaczem oświatowym i ruchu robotniczego. Współtwórca systemu oświatowego w odrodzonej Polsce. Używał pseudonimów : A.G., Górnik. i Leopold.

 Od roku 1906 - działacz PPS - Frakcji Rewolucyjnej, nastepnie PPS.

W roku 1915 został dyrektorem Centralnego Biura Szkolnego.

1918-1919 pierwszy po odzyskaniu niepodległości minister oświaty. Program jego działania to likwidacja analfabetyzmu, wprowadzenie obowiązku szkolnego, jednolitość szkoły powszechnej, stabilizacja nauczycieli i podnoszenie ich kwalifikacji.
Program ten był akceptowany przez nauczycieli i lewicę społeczną. W tym okresie został członkiem koła parlamentarnego nauczycieli szkół powszechnych.

W roku 1922 zostaje senatorem z listy PPS. Jest współorganizatorem Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych i członkiem jego Zarządu Głównego.

Redaguje czasopismo "Nowe Życie", współpracuje z wieloma warszawskimi pismami socjalistycznymi.
Jest autorem pracy : "W sprawie realizacji powszechnego nauczania w Królestwie Polskim" wyd. 1917rok.
Przełom oświaty Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego" wyd. 1918rok.

Ksawery Prauss zmarł 14 grudnia 1925roku w Arco we Włoszech
 Uzupełnienie: Po ukończeniu szkół średnich w Radomiu i Warszawie dostał się do Instytutu Górnictwa w Petersburgu,gdzie w r.1895 wstępuje do PPS-u.Prowadzi jednocześnie konspiracyjne prace wydawnicze i agitacyjne.Wielokrotnie więziony przez władze rosyjskie i austryjackie za działalność niepodległościowo-oświatową.W r.1914 werbuje się do Legionów.Zmarł na grużlicę toczącą go od pocz.XXw.
 

Profesjonalne statystyki www
© 2018 Osiedle Montwiłła Mireckiego
Design & Host by design4web.pl