Migawki
Jeżeli szukasz najlepszego osiedla w Łodzi - właśnie je znalazłeś :-) Lecz kupic tu mieszkanie nie jest łatwo :-)
 
BARON Henryk PDF Drukuj E-mail
Henryk Baron Smukły (1887-1907)
Henryk Władysław Baron.Syn Władysława i Joanny z Tuliów. Urodzony w Warszawie 2 XII 1887r. Pochodził z rodziny robotniczej. Po ukończeniu szkoły elementarnej, zaczyna pracę jako garbarz.

Porwał go ruch strajkowy w r. 1905. Z zapałem rzucił się w wir ruchu rewolucyjnego,organizowanego przez Polską Partię Socjalistyczną. Jego temperament rewolucyjny znalazł ujście w momencie, gdy został przyjęty w skład Organizacji Bojowej PPS. W krótkim czasie wziął czynny udział w wielu akcjach zbrojnych.

Używał pseudonimów "Smukły" i "Garbarz". W ciągu kilku miesięcy swej działalności bojowej w r. 1906 uczestniczył w 11 akcjach bojowych m.in.:
  1. W czasie projektowanego w czerwcu zamachu na warszawskiego gen.gub. Skałona z bombą  w ręku czekał na jednej z ulic, ale Skałon ulicą tą nie przejechał;
  2. Trzeciego lipca na ul.pawiej dokonał zamachu na rewizorowanego policji Wilhelma Reszke,który nazajutrz zmarł z otrzymanych ran;
  3. Dnia 15 sierpnia dokonał zamachu na 7-my komisariat policji na ulicy Chłodnej, gdzie był zebrany cały personel i rzucił dwie bomby,które zdemolowały cały lokal i poraniły wielu policjantów.
Po dokonaniu tego zamachu uciekł dorożką, sam ranny w głowę. Został wprawdzie w parę godzin potem aresztowany, ale ranę swą wytłumaczył bójką w restauracji i udało mu się odzyskać wolność. Z polecenia partii wyjechał do Krakowa, gdzie przebywał 4 miesiące, ale z chwilą, gdy rana się zabliźniła, wrócił pośpiesznie do Warszawy. Skutkiem zdrady jednego z bojowników, należącego do piątki, którą kierował, został 29stycznia 1907r. aresztowany. Wobec braku przeciw niemu dowodów i zupełnego zniknięcia śladów rany władze zrezygnowały z oddania go sądowi, ale przekonane o jego winie, zgłosiły wniosek o zesłanie go na drodzeadministracyjnej. Tymczasem dnia 13 lutego w czasie konfrontacji ze zdrajcą w biurach ochrony, gdy ten zawstydzony wypierał sie znajomości, Baron wzburzony rzucił mu w oczy cała prawdę i złożył zeznania, w których przyznał sie do wszystkich swoich czynów. Całą winę wziął na siebie, odmówił podania jakichkolwiek nazwisk i odważnie stanął 29 lutego przed warszawskim okręgowym sądem wojennym.

Zapadł wyrok śmierci przez powieszenie. Drugiego kwietnia gen. Skałon wyrok ten zatwierdził, ale wstrzymał wykonanie z powodu prośby skierowanej przez rodzine o ułaskawienie.
Dnia 6 kwietnia nadeszła z Petersburga odpowiedź polecająca wyrok wykonać. Baron zdążył jeszcze w ostatnim liście przesłać towarzyszom pozdrowienia i zachęte do walki. Gdy już stał pod szubienicą zdołał zawołać "Precz z carem", "Niech żyje rewolucja".

Dnia 9 kwietnia o godzinie 1 min. 10 zawisł ten 19-letni bohater na szubienicy na stokach cytadeli

 

Profesjonalne statystyki www
© 2018 Osiedle Montwiłła Mireckiego
Design & Host by design4web.pl